За времето, в което сайтът и страниците ни в социалните мрежи съществуват, установих контакти с много българи в чужбина, запознах се с техни проблеми и мога да дам препоръки и решения, формирани от практиката.
Голяма част от хората имат затруднения с обслужването в посолствата и консулските ни служби в чужбина. Чела съм много постове във фейсбук с изнесена критична информация, но не съм чула някой да е намерил решение по този начин. Социалните мрежи дават възможност за общуване, споделяне, взаимопомощ и обмен на информация. Това е безспорно предимство, но е важно да се предприемат и следващите стъпки. При системно недоволство от административното обслужване е редно хората да потърсят правата си. Най-ефективното въздействие би било повече хора да изразят недоволството си с писмена жалба до Министъра на външните работи, с копие до посланика ни в съответната държава. Посолствата и консулските служби са част от администрацията и се подчиняват на предвидения законов ред в страната.
Обърнете внимание на следните текстове от Закона за администрацията:
Чл. 2. (1) Администрацията осъществява своята дейност при спазване на следните принципи:
- законност;
- откритост и достъпност;
- отговорност и отчетност;
- ефективност;
- субординация и координация;
- предвидимост;
- обективност и безпристрастност.
(2) Администрацията осъществява своята дейност в интерес на обществото и в съответствие с Конституцията и с другите нормативни актове.
(3) При осъществяване на своята дейност администрацията е длъжна да предоставя информация на гражданите, юридическите лица и органите на държавната власт по ред, определен със закон.
(4) Администрацията е длъжна да дава отговор на гражданите и юридическите лица на отправени от тях запитвания, молби, жалби, предложения и сигнали по въпроси, които представляват техен законен интерес, по ред, определен със закон.
(5) Служителите в администрацията носят отговорност за своите действия по ред, определен със закон.
(6) Администрацията планира и изпълнява дейността си по начин, който води до постигане на висок обществен резултат при възможно най-икономично използване на ресурсите.
Според Чл. 6. (2) от Закон за дипломатическата служба, Министърът на външните работи:
- ръководи дипломатическите и консулските отношения от името на Република България
- внася в Министерския съвет проекти на решения за откриване и закриване на задгранични представителства
- ръководи дейностите по оказване помощ на български граждани, попаднали в кризисна ситуация в чужбина
- управлява човешките ресурси в дипломатическата служба
- утвърждава Професионален кодекс на служителите в дипломатическата служба и осъществява контрол за спазването му
Законово всичко изглежда добре, но много често, при предоставянето на административни услуги, сме свидетели на порочни практики, които нямат нищо общо с нормите на закона.
Питам се как администрацията планира постигането на високия обществен резултат с икономично използване на ресурсите. Ако това беше така, българите в чужбина нямаше да страдат толкова от чакане по опашки и мудно административно обслужване в консулските служби.
Съгласно Закона за българските лични документи, когато заявлението за издаване на лична карта е подадено в консулски или дипломатически представителства в чужбина, срокът за издаване е до 90 дни. В много случаи предвиденият дълъг краен срок не се спазва, поради което българите в чужбина изпитват сериозни затруднения.
Законът е един за всички и той трябва да се прилага еднакво. Във времето на информационните технологии, които променят живота ни във всички аспекти е меко казано неприемливо човек с откраднати документи да чака по 4 месеца, за да получи български документ за самоличност в чужбина. Бях информирана за много такива случаи.
Министерството на външните работи и дипломатическите ни представителства в чужбина следва да решат проблема в интерес на гражданите.